cz de en
cd_hp (1K) home_hp (1K) kontakt_hp (1K) cd_hp (1K)
martin
ondrej
radek
roman
petr
marian
 

Hlavní menugrajcar
klikni pro více foto (4)

Zrod cimbálové muziky Grajcar nastal na půdě zdejší základní umělecké školy pod vedením učitele Tomáše Červenky v průběhu devadesátých let. Tehdy se ve školní cimbálovce dala dohromady parta muzikantů, kteří byli a stále jsou dobrými kamarády. A protože po absolvování hudebky měli společnou touhu dále hrát a vystupovat, rozhodli se založit muziku vlastní.

První zkouška „staronové“ muziky se odehrála přesně na poslední kalendářní den roku 2000. Pro mnohé v neobvyklém čase přechodu starého a nového roku se sešla kapela, která se po počátečních personálních obměnách od roku 2004 ustálila do současné šestičlenné sestavy: Martin Zlomek – primáš, Roman Hořák – druhé housle, Radek Pekařík – viola, Ondřej Kaňa – kontrabas, Petr Zlomek - cimbál, kterou v roce 2007 doplnil klarinetista Marian Dvořák. Název Grajcar vznikl podle oblíbeného verbuňku kapely Kam sa ně ten grajcar děl, kterým v začátcích kapela zahajovala každé vystoupení.

Šíře a žánrová pestrost repertoáru je pro Grajcar příznačný. Nejedná se totiž vyloženě o muziku čerpající pouze ze studnice pramene lidových písní, i když tyto patří k základním zdrojům, především pak táhlé písně z Podluží, verbuňky nebo slovenské čardáše. Zásluhou již desetileté spolupráce s Petrem Bende a jeho kapelou získala muzika „bigbeatový styl“, část jejího repertoáru tvoří světové hity legendární skupiny Queen (Bohemian Rhapsody), Metallica (Nothing Else Matters) a dalších nebo filmové hudby (např. Tenkrát na západě s hudbou Ennia Morriconeho). Tímto stylem se Grajcar také často prezentuje. Základ úpravy pro obsazení cimbálovky vypracuje Petr Zlomek a poté společně s ostatními na zkoušce dotvoří konečnou podobu aranže. Zvuk Grajcaru je ve všech nástrojových složkách kompaktní a vyvážený s výbornou technickou úrovní jednotlivých hráčů s možností sólových výstupů melodických nástrojů.

Muzika se na svých vystoupeních podle požadavku pořadatele prezentuje dvěma dramaturgickými liniemi. První tvoří vystoupení samostatné cimbálky nebo ve spolupráci s taneční složkou, ve kterých posluchačům nabízí program ryze lidových písní a tanců spojený se slovem konferenciéra či lidového vypravěče. Druhou složku tvoří tzv. moderní styl. Ten zahrnuje jednak úpravy písní populární hudby v podání Grajcaru, jednak společná vystoupení s Petrem Bende, na kterých může posluchač slyšet také autorské skladby tohoto hudebníka, nebo koncerty s Petrem Bende a jeho bandem. S P. Bende muzika absolvuje přibližně třicet koncertů za rok, přičemž polovinu z nich tvoří společné vánoční turné. Jedná se o téměř tříhodinový koncert lemovaný nevšedními úpravami koled a Bendeho písní. Kromě jiného muzika dlouhodobě spolupracuje se zpěvákem/humoristou Pavlem Helanem, muzikálovou zpěvačkou Vendulou Příhodovou, dále pak s mužáckým sborem z Mutěnic, pravidelně se s ní můžeme setkat na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici nebo na řadě plesů, koštů vín a hodů. Za dobu své činnosti se zúčastnila několika folklorních festivalů, kromě Strážnice např. v Hradci Králové, ze zahraničních v Očové na Slovensku nebo v rámci festivalu Dni Wina v polském Jasłu. V roce 2012 byla muzika součástí programu v Českém domě na fotbalovém evropském šampionátu v polské Vratislavi. V loňském roce Grajcar vystoupil na vánočním koncertu s P. Bende a jeho kapelou v pařížské Invalidovně katedrály Saint-Louis. Muzika se také každoročně zúčastňuje ankety populární hudby Český slavík Mattoni, ve které se v roce 2013 umístnila v kategorii skupin na 46. místě.

Na svém kontě má několik zvukových nosičů. V roce 2007 muzika vydala své první album s názvem Zahrajme si, na kterém posluchač nalezne lidové písně především z Podluží, ale také z Horňácka, Uherskobrodska či Kopanic. Jako hosty můžeme slyšet Annu Zlomkovou, Anežku Herkovou, Jaroslavu Halabrinovou, Vojtěcha Račického, Karla Hegnera nebo Pavla Pelíška. V roce 2011 Grajcar natočil druhý nosič Cimballitica s hity skupin Queen, ABBA, Metallica či hudebníků Louise Armstronga, Billa Haleye a Elvise Presleyho. Pěvecky se zde představili Vendula Příhodová, Miroslava Sandtnerová, Lucia Piršelová, Pavel Helan a Petr Bende. Hra muziky je zachycena na CD a DVD Petra Bende a jeho kapely s názvem Vánoční koncert, na kterém účinkovala ve více jak polovině všech písní tohoto nosiče, jež byl pořízen z živého vystoupení v Janáčkově divadle v Brně v roce 2009 a vydán o rok později. Cimbálová muzika Grajcar je zachycena také na druhém albu Pavla Helana s názvem „iBůh“, které vyšlo v lednu letošního roku.

Grajcar můžeme svým hudebním naturelem označit za mezižánrové těleso, které se do velké míry vymyká představě o tradičním repertoárovém pojetí cimbálové muziky. Zásluhou variabilního repertoáru je schopen obsáhnout široký oblouk hudební tvorby, který však bude posluchačům vzhledem k tradičnímu nástrojovému obsazení vždy evokovat folklorní kořeny, ze kterých kapela vzešla. Ač je její hra na vysoké úrovni s parametry profesionální interpretace, nikdo z muzikantů se hudbou neživí, nýbrž je jim stálou zálibou. Snad právě v tom tví tajemství úspěchu podpořené dlouholetým přátelstvím členů, neboť v nezměněné sestavě hrají již deset let. Tak se Grajcar během svého dosavadního působení vyprofiloval v jednu z předních cimbálovek nejen na Slovácku.

Mgr. Petr Číhal
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

 
pix pix pix motiv_left (29K) motiv_right (30K)
zlomek_min (5K)   pasport (5K)   centrumdigitalizace (5K) pix (1K)
2017 © CM Grajcar - Kontakt | Fotogalerie | Petr Bende pix (1K) Bookmark and Share