Šíře a žánrová pestrost repertoáru je pro CM Grajcar příznačný. Nejedná se totiž vyloženě o muziku čerpající pouze ze studnice pramene lidových písní, i když tyto patří k základním zdrojům. Členové muziky si rádi poslechnou i bigbeat, proto svůj repertoár rozšířili i o úpravy světových hitů legendárních kapel, např. Queen (Bohemian Rhapsody), Metallica (Nothing Else Matters), The Eagles (Hotel California) a dalších nebo filmové hudby (např. Tenkrát na západě s hudbou Ennia Morriconeho). Tímto stylem se Grajcar také často prezentuje.
Muzika se na svých vystoupeních podle požadavku pořadatele prezentuje dvěma dramaturgickými liniemi. První tvoří vystoupení samostatné cimbálky nebo ve spolupráci s taneční složkou, ve kterých posluchačům nabízí program ryze lidových písní a tanců spojený se slovem konferenciéra či lidového vypravěče. Druhou složku tvoří tzv. moderní styl. Ten právě zahrnuje úpravy písní populární hudby v podání Grajcaru.

S CM Grajcar se pravidelně můžete setkat na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici nebo na řadě plesů, koštů vín, hodů či jiných zábav. Za dobu své činnosti se zúčastnila desítek folklorních, folkových či multižánrových festivalů.
CM Grajcar má na svém kontě několik zvukových nosičů. V roce 2007 muzika vydala své první album s názvem “Zahrajme si...”, na kterém posluchač nalezne lidové písně především z Podluží, ale také z Horňácka, Uherskobrodska či Kopanic. V roce 2011 Grajcar natočil druhý nosič “Cimballitica”, na kterém se muzika soustředí na úpravy světových hitů. V roce 2016 vydal Grajcar své třetí album s názvem “Folk’n’lor”, na kterém posluchači najdou jak písně lidové, tak i úpravy známých světových hitů.

Grajcar můžeme svým hudebním naturelem označit za mezižánrové těleso, které se do velké míry vymyká představě o tradičním repertoárovém pojetí cimbálové muziky. Zásluhou variabilního repertoáru je schopen obsáhnout široký oblouk hudební tvorby, který však bude posluchačům vzhledem k tradičnímu nástrojovému obsazení vždy evokovat folklorní kořeny, ze kterých kapela vzešla. Ač je její hra na vysoké úrovni s parametry profesionální interpretace, nikdo z muzikantů se hudbou neživí, nýbrž je jim stálou zálibou. Snad právě v tom tkví tajemství úspěchu podpořené dlouholetým přátelstvím členů, neboť v nezměněné sestavě hrají více než deset let.

                                                                                                                                                              Mgr. Petr Číhal

E-mail:

[javascript protected email address]